Letní tábor 2011

Tábor 2011 byl jedno velké napínavé dobrodružství! Zajímá vás, co všechno jsme si prožili?

Už první den, sotva jsme si tábor postavili a začali se v něm zabydlovat, přišel do tábora příslušník Policie České republiky. Přišel se závažnou zprávou, že se v okolí tábora pravděpodobně pohybuje jistá skupina pašeráků, která se snaží tajně převážet starožitnosti a možná i další zboží přes hranici v lese nad Machovem. Velmi nás proto nabádal k opatrnosti a nevzdalování se z tábora. 

Po rozhovoru policisty s vedením tábora, však nabraly události nový směr. Protože nejsme žádné padavky a náš tábor není ledajaký tábor, dohodlo naše vedení s PČR jistou bezpečnou spolupráci, která měla spočívat hlavně v průzkumu a sledování okolí tábora a průběžném podávání zpráv. Policie ČR nám na oplátku přislíbila možnost nahlédnout pod pokličku jejich aktivit.  Hned v sobotu tak přijeli další zástupci PČR a věnovali nám celé odpoledne k ukázkám vybavení včetně zbraní a k ukázkám sebeobrany.  Kromě toho jsme se v následujících dnech sami učili a cvičili v různých dovednostech, které by se nám mohly v nastalé situaci hodit. Učili jsme se tak šifrování, zacházení s turistickými GPS, ale i mapou a buzolou apod.   

Další velkou zkoušku nám hned v prvních dnech tábora připravilo počasí. Stále neustávající déšť, bahno a zima útočily na naše suché a čisté oblečení a boty, ale i náladu. Dokonce nás postupně stoupající voda v potoce a předpovědi meteorologů přiměly pod heslem "kdo je připraven, nemůže být překvapen" pro všechny případy vyzkoušet evakuaci tábora.  

Ale myslíte, že počasí může skolit Devítku?! Nene, všechny nástrahy jsme nakonec ustáli i s úsměvy na rtech ;) 

V pondělí přišel první zvrat v událostech s pašeráky. Během večerního zaměstnání našel první a v dalším průzkumu i druhý oddíl v blízkosti tábora stopy po sledování tábora cizími lidmi! Mezi stopami byly i dvě zašifrované zprávy s gps souřadnicemi. Po těchto stopách se okamžitě vydaly třetí a čtvrtý oddíl a to i přesto, že právě začínala večerka. Jejich mise nakonec přinesla výsledky až následující den ráno. Byly tak objeveny dva úkryty - jeden s taškou plnou starých předmětů, druhý s mapou, na které byla označena zřejmě místa, kde pašeráci překračovali tajně hranice. Toto vše jsme tak ihned nahlásili a následně předali Policii ČR!

Následující dva dny se v okolí tábora rozjela velká policejní akce a my jsme radši tábor opustili. Některé oddíly se vydaly za získáváním dalších dovedností i fyzičky, jiné dostaly další úkoly přímo od PČR. Konkrétně první oddíl si tak vyzkoušel lezení po skalách a práci hasičů, druhý oddíl se vydal na průzkum hranic u obce Vižňov na Broumovsku a také broumovského kláštera, třetí oddíl čekaly josefovské podzemní chodby a následně také broumovský klášter, čtvrtý oddíl zvládl náročný výstup na Sněžku a odměnou jim byl lanový park v Adršpachu.


Po návratu nás čekala chvíle odpočinku k načerpání nových sil a také další učení a zkoušení nových znalostí i dovedností. Tentokrát nás čekalo odpoledne první pomoci, kterou můžeme potřebovat  kdykoli v životě.


Během dvou dnů však události opět nabraly spád. Noční přepad tábora, zajmutí několika členů pašerácké skupiny, nalezení zpráv o blížící se velké akci S a stopy k ní, po kterých jsme se ještě vprostřed noci vydali. Prvnímu a druhému oddílu, které zůstaly nedaleko tábora, se během následujících 33 hodin podařilo chytit a předat policii místní skupinu pašeráků. Třetí oddíl stopy vedoucí k akci S zavedly nejprve do Hronova, pak přes Končiny u Červeného Kostelce do Náchoda a odtud na Dobrošov a Lipí. Čtvrtý oddíl směřoval nejprve do Police nad Metují, přes Ostaš až do Teplic nad Metují, odkud je další stopy otočily do Jaroměře a následně do Náchoda a nakonec na Dobrošov, kde se setkal s třetím oddílem a kde také v přesný čas na přesným místě měla proběhnout akce S - schůzka dvou pašeráckých bossů. Tu však oba oddíly díky spolupráci dokázaly včas odhalit a dostavit se na místo tajně také. Nakonec se jim tak podařilo oba pašeráky zajistit a ještě na místě předat přivolané policii! To vše během 36 hodin!

Poslední dny tábora jsme už trávili v klidu, odpočinku a zábavě. Zástupci PČR nám také přišli poděkovat za výraznou pomoc v rozkrytí a dopadení pašerácké sítě na Náchodsku. 

         
    
 

 Další fotografie se můžete prohlédnout v následující galerii! (fotografie 1. oddílu budou doplněny)


Účastníci tábora 2011 mohou také očekávát v blízké době ve svých schránkách DVD se všemi fotkami a krátkým videem!

Comments